خدمت سربازی اتفاقی است که هر پسری حداقل چند روز با آن درگیر خواهد بود، آن هم در وضعیتی که بخواهد از معافیت خدمت استفاده کند. شاید اولین چیزی که به ذهن شما می رسد این است که چگونه از انواع روش های معافیت استفاده کنید.

معافیت ها روش هایی هستند که افراد به دلیل اتفاقی لازم نیست دوره ضرورت را طی کنند، این رخداد ممکن است مربوط به وضعیت جسمانی، روحی، شرایط خانوادگی و … باشد که به بخش های مختلفی تقسیم می شود.

در مورد انواع معافیت های سربازی نیز در گذشته به شما عزیزان توضیح داده ایم که با جستجوی عبارت “معافیت سربازی” می توانید در این باره اطلاعات کافی را بدست آورید.

اگر می خواهید خدمت سربازی آسان تر بگذرد باید نکاتی را فرا گیرید تا کم تر به دردسر افتاده و زود تر این دوره را طی کنید.

 

انواع معافیت های خدمت سربازی

معافیت پزشکی مواردی است که فرد به دلیل بیماری های خاص و سخت مانند عرق کف دست، امراض سخت و همین طور مشکلات روحی نتواند دوره سربازی را به صورت عادی طی کند، البته که بیماری ها نیز می توانند اشکال مختلفی داشته باشند که برخی از آن ها نیز معافیت سربازی را نیز در پی نخواهند داشت و فرد به خدمت سربازی می رود اما معاف از رزم می شود.

ضمن این باید بگوییم معافیت های روحی نیز به بیماری هایی گفته می شود که بر روی روان فرد تاثیرات منفی دارد و باعث می شود که وضعیت عادی نداشته باشد، ممکن است در دوره خدمت سربازی یا به خود و ی به دیگران آسیبی وارد کند، قطعا او از حضور در خدمت سربازی و دوره ضرورت منع می گردد.

ضمن این که فرد پس از معافیت، کارت مخصوص را دریافت خواهد کرد که به معنای این است که سرباز مشمول دوره ضرورت برای این کار به ارگان های مربوطه مراجعه کرده است.

 

معافیت کفالت و ایثارگری

اعزام به خدمت سربازی یکی از مهم ترین اتفاقات برای جوانان پسر در کشور ایران است و بسیاری احساس می کنند که ممکن است واقعا اتفاق سخت و عجیبی باشد.

در مورد انواع دیگر معافیت ها نیز باید بگوییم که ربطی به وضعیت جسمانی افراد ندارند، ممکن است عضو خانواده های شاهد و ایثارگر دوره جنگ هشت سال دفاع مقدس باشند، این افراد نیز می توانند با بررسی سوابق حضور پدر در جنگ تحمیلی، از این نوع معافیت استفاده کنند.

در ادامه کفالت نیز به مواردی گفته می شود که فرد سرپرست خانواده باشد؛ ممکن است پدرش از کار افتاده و یا فوت کرده باشد که قطعا در این دسته بندی قرار خواهد گرفت.

این نوع معافیت نیز توسط سازمان نظام وظیفه مورد بررسی قرار خواهد گرفت، اگر می خواهید در این باره اطلاعات کافی را کسب کنید، بهتر است که به دفاتر پلیس 10+ مراجعه کنید که بیش از پیش می توانید راهنمایی های لازم و قوانین جدید را بررسی کرده و استفاده کنید.

 

منبع: سایت bekhane.ir

کاهش طول دوره آموزش نظامی برای سربازان اعزامی اردیبهشت

سردار تقی مهری در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به آغاز اعزام مشمولان سربازی به مراکز آموزش در هفته اول اردیبهشت ماه گفت:‌ همانطور که می‌دانید به دنبال شیوع کرونا و نیز تصمیمی که از قبل برای تغییر در شیوه اعزام به خدمت سربازان درنیمه نخست سال ۹۹ اتخاذ شده بود، اعزام مشمولان سربازی به هفته اول اردیبهشت ماه موکول شد و به جز مشمولان گروه پزشکی و پیراپزشکی که در ششم فروردین ماه فراخوان اعزامشان صادر شده و به خدمت اعزام شدند، دیگر در سال ۹۹ هیچ اعزامی به دوره آموزشی نداشتیم و اولین دوره اعزام‌ها از هفته اول اردیبهشت ماه آغاز خواهد شد.

فراخوان مشمولان متولد سال ۱۳۸۱ برای تعیین تکلیف وضعیت خدمت سربازی

به گزارش خبرگزاری همسونیوز به نقل از وظیفه عمومی ناجا، سازمان وظیفه عمومی ناجا در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: کلیه مشمولان غایب و غیر غایب متولد سال‌های ۱۳۵۵ تا ۱۳۸۱ می‌بایست مطابق قوانین و مقررات خدمت وظیفه عمومی وضعیت خدمتی خود را تعیین تکلیف کنند.

فراخوان و اعزام مشمولان رشته‌های گروه پزشکی و پیراپزشکی

به گزارش سایت نظام وظیفه، سردار تقی مهری در تشریح این خبر اظهار کرد: کلیه مشمولان فارغ التحصیل دانشگاهی رشته‌های گروه پزشکی و پیراپزشکی که برگ آماده به خدمت به تاریخ یکم اردیبهشت ماه سال ۹۹ را دریافت کرده بودند، می‌بایست در تاریخ ۶ فروردین ماه سال ۹۹ خود را معرفی کنند و بدون سپری کردن دوره آموزش مقدمات نظامی در مراکز آموزش، در بدو خدمت به مراکز بهداشتی و درمانی نیروهای مسلح اعزام و به کارگیری شوند

کدام مشمولان معاف از رزم در اردیبهشت به سربازی اعزام نمی‌شوند؟

سازمان وظیفه عمومی ناجا اعلام کرد که تاخیر در اعزام به خدمت مشمولان معاف از رزم صرفا شامل مبتلایان به بیماری های مزمن آسمی، قلبی و عروقی، خونی، گوارشی و عفونی است.